Látnivalók - Szászvár
Merítsen ihletet az ebben az önkormányzatban tett utazásokra vonatkozó tippekből, vagy keressen utazásokat egy másik városban vagy faluban.
Szászvári Várkastély
A középkori Szász mezőváros vára egykor a pécsi püspök uradalmi központjaként épült. Alsáni Bálint bíboros, pécsi püspök eredetileg egy kápolnát és egy udvarházat emelt a település szélére a XIV. század utolsó negyedében.
Az udvarház egy alápincézett, három emeletes, szintenként két helyiségből álló, igényesen kialakított kőépület volt, amelynek bejáratát egy lépcsőtoronyban helyezték el. A bíboros hamarosan kibővítette egyszerű udvarházát, a Nagy Lajos király halálát követő zavaros években kettős várfallal vette körül, amelyen egy hatalmas kaputornyon át nyílott a bejárat.
Zsigmond király uralkodása idején a várudvar északi felére egy emeletes palotaszárnyat emeltek. 1439-ben már várként említi egy oklevél az épületet. A XV. század végén újabb, immár reneszánsz stílusú palotaszárnnyal bővítették a belső udvart, a kaputornyot lakótoronnyá alakították és mellette új bejáratot nyitottak a belső várudvarba. A XVI. század első felében egy nyolc toronnyal erősített új falrendszer épült, ennek ellenére 1543-ban török kézre került. A törökök közigazgatási székhelyet rendeztek be az egykori fényes püspöki rezidenciában.
A XVII. században keresztény csapatok többször támadták a várkastélyt, majd 1680-ban fel is robbantották az északi és keleti palotaszárnyat.
Ezután csaknem száz évig állt romosan a vár a falu közepén, míg az 1700-as évek végén rendbe hozták az épségben maradt nyugati szárnyat plébániaház céljára. A felújítások során a palotát jelentősen átépítették, belsejét új födémekkel és válaszfalakkal osztották meg. A ház ebben a formában érte meg a XX. századot.
A vár régészeti kutatása 1980-ban indult meg. A kisebb műemléki beavatkozások után, a 2000-es évekre már a teljes műemléki helyreállítás tervei is készen álltak. 2012-ben kezdődtek a restaurálás előkészületei és 2015 tavaszán a kivitelezés. A várkastély 2016. augusztus 20. óta fogadja látogatóit.

Borház- Szőlészeti és borászati kiállítás
A Borház a helyi borösvény kapuja, amely 2001-ben készült el, a községi régi bikaistállójából, Phare-támogatás segítségével. Remek rendezvényhelyszín, emeletén tárgyi emlékek és írásos dokumentumok őrzik a helyi szőlő- és bortermelés múltját. Az épület a helyi Szőlő és Bortermelők Baráti Köre Egyesület székhelye is.
Cím: 7349 Szászvár, Bánya u. 25.
Tel.: Császár Károly, 30/552-58-10
Nyitva tartás: Előzetes bejelentkezés alapján
Belépőjegy: nincs

Szászi Tájház
A gangos parasztházban (Szent István utca 20.) megtekinthető a döngölt földes konyha, kamra, füstölő, egy német és egy magyar szoba. Láthatók az ajándékozó „bőszoknyás völgységi magyar parasztcsalád” korabeli fényképei.
Cím: Szászvár Szent istván u. 20.
Tel.: 30/547-86-44
Nyitva tartás: Előzetes bejelentkezés alapján
Belépőjegy: nincs

Bányászati és helytörténeti kiállítás
Fotók, tárgyak, ruhák, zászlók. A szászvári kiállításon megelevenedik a múlt: azok az évek, amikor még virágzott a bányászat, azok az évek, amelyek az itteniek szerint a legszebbek voltak.
Cím: 7349, Szászvár, Bányász tér 1. ,
Tel.: 72/389-036, Szokoly Károly 30/640-39-49
Nyitva tartás: Keddenként 9-11 óráig
egyéb időpontban előzetes bejelentkezés után látogatható

Szászvári Horgásztó
Tavunk Szászvár és Tófű községek között helyezkedik el, egy csodálatosan szép völgyben, közel 20 ha-os területen. A tó mérete közel 9 ha. A víz felület nagy része jól behorgászható. A tó egy 6 ha-os nagyobb és
egy 3 ha-os kisebb tóegységből álló víz-terület közte átjáró híddal,amelynek tulajdonosa és horgászati hasznosítója a Szászvári Haladás Horgász Egyesület. A tó átlagos víz mélysége 1-2 méter között váltakozik. Megközelítése több irányból lehetséges, végig aszfaltozott úton. A vízparti hal-őrháznál napijegy kapható!
Non-Stop horgászható a tavon. Nagy mennyiségű nagy testű ponty és amur (10-20kg feletti) fogható a tóban! Süllő,csuka,harcsa,kárász,keszeg szintén fogható, természetesen a konyhai méretű ponty is nagy számban megtalálható a vízben! Intenzíven telepített tó! Parkolási lehetőség közvetlen a víz közelében van. Horgászási lehetőség csak partról lehetséges. Csónak használata nem engedélyezett. A tó körül kialakított horgász helyek nagyrészt eső beállóval, fa padokkal,asztalokkal,nyársaló-főzőhelyekkel van ellátva. A kerítéssel védett őrzött parkoló és jól rendben tartott környezet alkalmas pihenésre, kirándulásra, esküvői képek készítésére. Akár több napos horgászatra is van lehetőség. Sátor állítása,lakókocsi parkolása engedélyezett.
Szállás hely: Szászvár községben lévő vendégházak várják a kedves idelátogatókat.
Jó fogást,kellemes pihenést és jó szórakozást kívánunk!

Szászvári Nagyboldogasszony plébánia templom
Az új és széles templom alapkövét 1772-ben még Klimó püspök tétette le. A két korábbi meghalt szászi plébánosnak, Felföldy Mihálynak és Hajmássy Ferencnek a hagyatékából indult meg az építkezés. A püspök halála miatt az utolsó simításokat a királyi kamara hozzájárulásával végezték el. A ma is álló új templomot 1779. május 03-án az Égbeszálló Boldogasszony tiszteletére szentelték fel, ez a jelenet látható a főoltárán. A templomnak kezdetben nem volt tornya, az csak 1822-ben épült hozzá. Az új parókia a középkori vár maradványainak a felhasználásával 1821-re készült el teljesen, eleinte az itt lakó plébános és káplán csupán az épület alsó szintjeit használták.
Már folytak az új plébániatemplom építkezései, amikor 1774-ben Vékény, Kárász és Magyaregregy filiák kiváltak, és Kárász központtal új plébánia létesült.
A mai szászvári templom barokk stílusjegyeket visel magán: négy boltszakaszos, félköríves szentélyzáródású, barokk szószékkel. Találunk egy 1735-ös felirattal ellátott keresztkút homokkő talapzatot, egy ismeretlen festőtől származó „Krisztus a kereszten” című képet. A templom freskóit, Ébert Sándor bajai festőművész készítette el. A helybeli születésű híres szobrászművész, Kiss György Szent Anna gipsz szobra található a templom Szent Anna kápolnájában.

Szászvár Élménylövészet, Szászvári Lőtér
Élménylövészet, mert a lövészet élmény!
Bárki számára elérhető lövészeti élmény Szászváron!
Szászvári Lövész Egylet elnöke: Pogrányi Gyula
Székhelye: Szászvár, Bánya u. 18.
Tel.: 72/389-277
Mobil: 06-30-366-91-09
Email: loveszegylet@gmail.com

Szászvári Strandfürdő
A Strandfürdő helyreállítása 2002. októberében készült el, teljesen felújított és korszerűsített medencék, öltözők, parkosított terület várja a vadregényes környezetben a fürödni vágyókat. A strandhoz természetesen rendelkezésre áll egy büfé is.

Stáció (Szászvári Keresztút)

Zsidó temető
